Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych zrealizowało projekt  „Z wiatrem i pod wiatr – warsztaty szkoleniowo doskonalące”, dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu odbyły się dwie edycje warsztatów żeglarskich w Rajgrodzie. W każdej z nich wzięło udział  20 osób niepełnosprawnych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Uczestnicy wywodzili się z ośmiu województw.

Podczas pierwszej edycji w dniach 31 lipca do 11 sierpnia  wykłady i zajęcia grupowe na prowadziła wspaniała kapitan żeglugi jachtowej – Ada Osińska. W drugiej edycji warsztatów, w dniach  13 do 24 sierpnia, wykłady i zajęcia na wodzie prowadził trener Stanisław Mickiewicz.

Podczas obu edycji miały miejsce również zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy, które prowadziła mgr Jolanta Patlewicz. Osobom niepełnosprawnym pomagali wolontariusze.

Warsztaty miały miejsce w uroczym zakątku Polski, Rajgrodzie,  miasteczku w województwie podlaskim, położonym nad Jeziorem Rajgrodzkim. Uczestnicy zakwaterowani byli w Integracyjnym Ośrodku Żeglarskim Yacht Clubu ARCUS. Treningi żeglarskie na wodzie przeprowadzono na jachtach Flyer 600, które swego czasu skonstruowane zostały z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Przez cały czas warsztatów towarzyszyła nam fantastyczna pogoda, dzięki czemu udało się zrealizować cały program szkoleniowy. Uczestnicy warsztatów pogłębili praktyczną i teoretyczną wiedzę żeglarską, w tym wiedzę na temat specyfiki regatowej.

Na zakończenie każdej edycji odbyły się regaty. W pierwszej edycji były to regaty o Złamany Pagaj Bosmana, natomiast w drugiej prawdziwym sprawdzianem był udział w Samorządowych Regatach o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego. Nasi zawodnicy dorównali sprawnym żeglarzom zajmując drugie, trzecie, czwarte i szóste miejsce.

Udział w warsztatach dla wszystkich był niezapomnianym doświadczeniem, które warto kontynuować w przyszłości.

Pierwsza Edycja

Druga Edycja